Rocznica Krwawej niedzieli na Wołyniu

Rocznica: 81
Data wydarzenia: 11-07-1943

Krwawa niedziela na Wołyniu – 11 lipca 1943 roku, jest to punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną. Szacuje się, że w trakcie rzezi wołyńskiej wymordowano ok 50-60tys Polaków. Ukraińcy działali w okrutny sposób – oto kilkanaście z ponad 300 udokumentowanych sposobów tortur i mordów:

Wyłupywanie oczu, obcinanie języka, palenie żywcem, ćwiartowanie, skalpowanie, wbijanie gwoździa w głowę, obcinanie nosa, rozrywanie ust od ucha do ucha, podżynanie gardeł, miażdzenie głowy w imadle, cięcie i ściąganie wąskich pasów skóry z pleców, obcinanie kobietom piersi sierpem, przybijanie dzieci do drzew, wyjmowanie wnętrzności żywcem, wyrywanie żył, wkładanie do vaginy gorącego żelaza i wiele innych.

Obecnie parlament Ukrainy uznał Stephana Banderę za bohatera narodowego i nie chce się przyznać do rzezi wołyńskiej. Rzeź będąc dzieckiem cudem przeżył Zbigniew Hermaszewski – pierwszy Polak w kosmosie.

Trwają prace nad ustanowieniem tego dnia Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian a dzisiejszy dzień zwyczajowo traktuje się jako dzień pamięci ofiar rzezi wołyńskiej.